Korupcja w Polsce: co się dzieje w firmach
W Polsce sytuacja poprawia się: maleje odsetek osób oceniających korupcję jako poważny problem biznesowy. W 2013 r. uważało tak 59%, w 2015 r. 43%, obecnie zaś takiego zdania jest 38% ankietowanych
W Polsce sytuacja poprawia się: maleje odsetek osób oceniających korupcję jako poważny problem biznesowy. W 2013 r. uważało tak 59%, w 2015 r. 43%, obecnie zaś takiego zdania jest 38% ankietowanych.
To plasuje Polskę - jak wynika z ogłoszonych w środę wyników raportu firmy EY - zdecydowanie bliżej Europy Zachodniej (36%) niż Wschodniej (64%). Percepcja korupcji jako poważnego problemu jest największa na Ukrainie (88%), Cyprze (82%), w Grecji (81%), Słowacji (81%) i Chorwacji (79%). Co ciekawe, dopiero na dalszych miejscach znalazły się kraje afrykańskie.
Przedsiębiorstwa funkcjonują w warunkach podwyższonej niepewności, związanej z globalizacją i niestabilnością gospodarczą. Wolniejszy od oczekiwanego wzrost sprawia, że firmy mogą poszukiwać innych, szybszych sposobów na osiągnięcie oczekiwanych celów finansowych. Na wyzwania związane ze wzrostem wskazuje 63% ogółu ankietowanych z rynków rozwijających się, w Polsce – 51%.
Przyjęte w firmach standardy etyczne mają znaczenie dla pracowników w Polsce. - W wątpliwej moralnie sytuacji, łącznie ponad połowa z nich zrezygnowałaby (13%) lub rozważała odejście (48%) z pracy - mówi w rozmowie z MarketNews24 Mariusz Witalis, Partner w Zespole Zarządzania Ryzykiem Nadużyć międzynarodowej firmy doradczej EY.