Kto dostaję rentę może stracić na zmianie kwoty wolnej od podatku
Polityka gospodarcza w Polsce jest słabo skoordynowana z polityką społeczną. Podwyższenie kwoty wolnej przyniesie rozczarowanie rencistce, która podejmie pracę na pół etatu
Polityka gospodarcza w Polsce jest słabo skoordynowana z polityką społeczną. Podwyższenie kwoty wolnej przyniesie rozczarowanie rencistce, która podejmie pracę na pół etatu.
O tych niekonsekwencjach w rozmowie z MarketNews mówi Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. - Zmiany w ustawach podatkowych należy oceniać przez pryzmat ich wpływu na zgodność z Konstytucją, stabilność finansów publicznych oraz na wzrost gospodarczy.
- Podniesienie kwoty wolnej dla osób o najniższych dochodach jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego i zapewnia zgodność przepisów ustawy podatkowej z Konstytucją, relatywnie małym kosztem fiskalnym.
- Proponowane zmiany nie rozwiązują jednak żadnych strukturalnych problemów systemu podatkowego: nadmiernego opodatkowania osób o niskich kwalifikacjach (kwota wolna dla osób zarabiających płacę minimalną nie ulega zmianom), a także nadmiernego i niepotrzebnego skomplikowania systemu podatkowego.