Poziom wyższych uczelni nie zmienia się pomimo niżu demograficznego
Od kilku lat obniża się liczba studentów na wyższych uczelniach. Niż demograficzny dotarł na wyższe uczelnie, ale nie wpłynął na podniesienie poziomu kształcenia, to efekt także przestarzałych przepisów
Od kilku lat obniża się liczba studentów na wyższych uczelniach. Niż demograficzny dotarł na wyższe uczelnie, ale nie wpłynął na podniesienie poziomu kształcenia, to efekt także przestarzałych przepisów.
Gdy zwiększała się gwałtownie liczba wyższych uczelni, a zwłaszcza prywatnych, było to związane z wyżem demograficznym. Alternatywą było zwiększenie bezrobocia wśród młodzieży.
Teraz, gdy uczelnie odczuły skutki niżu demograficznego, powinna narastać konkurencja między uczelniami, a jej konsekwencją powinien okazać się wzrost poziomu edukacji.
Czy tak się dzieje? Niestety, ale nie. Mówi w rozmowie MarketNews24 prof. Anna Fornalczyk z Comper Fornalczyk i Partnerzy, b prezes Urzędu Antymonopolowego (dziś UOKiK): - Powinny być mniejsze grupy studenckie, ale nie pozwalają na to stare przepisy ministerialne, grupa seminaryjna nie może liczyć mniej niż 15 osób.