Rządowy optymizm jest zbyt ryzykowny, ocenia MFW
Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował właśnie nowy raport dotyczący Polski. MFW ocenia, że prognozy rządu są zbyt optymistyczne i zaleca dużo większą ostrożność. Tempo wzrostu PKB będzie spadać, konsekwencje obniżenia wieku emerytalnego będą się
Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował właśnie nowy raport dotyczący Polski. MFW ocenia, że prognozy rządu są zbyt optymistyczne i zaleca dużo większą ostrożność. Tempo wzrostu PKB będzie spadać, konsekwencje obniżenia wieku emerytalnego będą się nasilać. Tendecji tych nie powstrzyma pomysł, aby zablokować wzrost wynagrodzeń dla pracujących w sferze budżetowej.
Wzrost PKB będzie w roku przyszłym niższy. 3,3 proc. wobec 3,6 proc. w 2017 r. Za pięć lat wyniesie 2,6 proc. Rządowe prognozy są zbyt optymistyczne, bo zakładają, że światowa koniunktura będzie nadal rosnąć. A co jeżeli tak się nie stanie? Tym bardziej negatywnie odczujemy skutki obniżenia wieku emerytalnego.
- Rządowe prognozy są zbyt optymistyczne także dlatego, bo zakładają zamrożenie płac w budżetówce i to w 2018 r., który jest rokiem wyborczym - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.