Spółki zajmujące się optymalizacją podatkową odpłynęły z Polski
Przy analizie napływu kapitału zagranicznego do Polski warto zwrócić uwagę na tzw. kapitał w tranzycie. Chodzi o inwestycje w spółki specjalnego przeznaczenia, które służą głównie optymalizacji podatkowej i nie prowadzą fakt
Przy analizie napływu kapitału zagranicznego do Polski warto zwrócić uwagę na tzw. kapitał w tranzycie. Chodzi o inwestycje w spółki specjalnego przeznaczenia, które służą głównie optymalizacji podatkowej i nie prowadzą faktycznej działalności gospodarczej w Polsce. Jak dużo jest takich spółek?
W przeciwieństwie do takich państw jak Luksemburg, Cypr, Holandia czy Irlandia w Polsce nie ma istotnych preferencji podatkowych dla inwestorów, dlatego w ostatnim ćwierćwieczu Polska nie odnotowała istotnego napływu tego typu kapitału.
Najwięcej spółek specjalnego przeznaczenia rejestrowało się tuż po globalnym kryzysie finansowym, a ich udział w inwestycjach zagranicznych firm w Polsce rósł systematycznie od 2004 r. W rekordowym 2011 r. zarejestrowane nad Wisłą spółki celowe stanowiły nieco ponad 5 proc. całości kapitału zagranicznego w Polsce.
Później, ze względu na krajowe i unijne zmiany legislacyjne, kapitał w tranzycie zaczął się z Polski wycofywać i w 2015 r. (nie ma nowszych danych) stanowił 0,7 proc. wszystkich zagranicznych inwestycji bezpośrednich.
W rozmowie z MarketNews24 mówi o tym Adam Czerniak, główny ekonomista Polityka Insight, autor raportu o wpływie inwestycji zagranicznych na polską gospodarkę.