Szara strefa będzie większa w kilku województwach
Mamy rekordowo niskie bezrobocie, ale różnice pomiędzy województwami są bardzo duże. Tych dysproporcji nie udaje się zmniejszyć, a podwyższenie płacy minimalnej z początkiem przyszłego roku te różnice pogłębi. Tam, gdzie bezrobocie
Mamy rekordowo niskie bezrobocie, ale różnice pomiędzy województwami są bardzo duże. Tych dysproporcji nie udaje się zmniejszyć, a podwyższenie płacy minimalnej z początkiem przyszłego roku te różnice pogłębi. Tam, gdzie bezrobocie jest największe, wzrośnie szara strefa, to będą negatywne skutki podniesienia płacy minimalnej do 2 tys. zł.
Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec sierpnia 2016 r. wyniosła 8,5 proc., czyli spadła o 0,1 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca (w sierpniu 2015 r. stopa ta wyniosła 9,9 proc.). Najniższa jest w woj.wielkopolskim i wynosi 5,1 proc. Ponad 2-krotnie stopa bezrobocia jest wyższa niż w Wielkopolsce w woj.warmińsko-mazurskim.
-Takie dysproporcje są naturalne i nie uda się ich zniwelować tworząc jednolity rynek pracy - mówi w rozmowie z MarkerNews24 Grzegorz Ogonek, ekspert z XTB.
Podwyższenie płacy minimalnej może mieć odwrotny skutek, pogłębiając różnice w stopie bezrobocia, która jest najwyższa tam, gdzie średnie wynagrodzenia są najniższe.
-Wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie wypychał pracowników do szarej strefy, a tym samym będzie tam rosło rejestrowane bezrobocie.