To już koniec repolonizacji banków?
Kilka, a może nawet kilkanaście spośród małych i średnich banków funkcjonuje na granicy rentowności. To skutek podatku bankowego i niskich stóp procentowych. Dalsza repolonizacja banków stała się wątpliwa, natomiast podwyżka
Kilka, a może nawet kilkanaście spośród małych i średnich banków funkcjonuje na granicy rentowności. To skutek podatku bankowego i niskich stóp procentowych. Dalsza repolonizacja banków stała się wątpliwa, natomiast podwyżka stóp procentowych realna już w tym roku, wbrew oficjalnym zapowiedziom.
- Sytuacja sektora bankowego jest dość niepewna, być może ta niepewność skłoniła prezesa J.Kaczyńskiego do stwierdzenia, że kwestia kredytów frankowych powinna być rozstrzygana na drodze sądowej, a nie ustawowej - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Andrzej S.Bratkowski, były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego i były członek Rady Polityki Pieniężnej.
Sytuację banków poprawiłaby, w ocenie eksperta, podwyżka stóp procentowych. Choć oficjalnie NBP twierdzi, że w tym roku nie należy spodziewać się takiej podwyżki, to zdaniem A.S.Bratkowskiego, podwyżka jest coraz bardziej prawdopodobna.
Natomiast jeżeli nawet pojawią się banki na sprzedaż, to dalsza repolonizacja banków jest mało realna. Dlaczego? O tym więcej w materiale wideo przygotowanym przez redakcję MarketNews24.