Ustawa do pilnej zmiany: uderzyła w prywatną własność, zwiększyła władzę urzędników
Obowiązująca od maja ustawa dotycząca obrotu gruntami rolnymi dała bardzo dużą władzę urzędnikom państwowym. Uderzyła w rolników, w małe firmy. Ustawa wymaga pilnej zmiany, bo prawo powinno chronić prywatną własność
Obowiązująca od maja ustawa dotycząca obrotu gruntami rolnymi dała bardzo dużą władzę urzędnikom państwowym. Uderzyła w rolników, w małe firmy. Ustawa wymaga pilnej zmiany, bo prawo powinno chronić prywatną własność.
- Ustawa praktycznie wykluczyła możliwości obrotu gruntami rolnymi - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Zięba, partner zarządzający w kancelarii prawnej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP).
Według rządowej ustawy rolnicy mogą sprzedać grunty o powierzchni powyżej 3 tys. m kw. tylko rolnikom, co bardzo obniżyło popyt, chyba że uzyskają zgodę na transakcję od Agencji Nieruchomości Rolnych. Ta państwowa agencja uzyskała więc wielką władzę.
- Uzyskanie zgody od agencji związane jest z bardzo skomplikowaną procedurą, a nowe przepisy są niejasne - mówi R.Zięba z KZP, która została nominowana do tytułu „Kancelaria Roku: Europa Środkowa” przyznawanego przez najbardziej prestiżowy międzynarodowy magazyn prawny „The Lawyer”.
Ustawa po prostu powinna być jak najszybciej zmieniona: - Prawo powinno chronić prywatną własność, w taki sposób, że właściciel może sprzedać swój grunt dowolnej osobie.
Z innego materiału wideo MarketNews24 można się dowiedzieć kto najbardziej zyskał materialnie na tej ustawie: "Z powodu nowej ustawy najwięcej stracili rolnicy, a zyskał Kościół i PKP".