W 2017 r. będzie znacznie mniej bankructw polskich firm
W tym roku będzie mniej drastycznych bankructw, czyli upadłości w celu likwidacji majątku, które kończą się zwolnieniami pracowników i zamykaniem firmy. Przedsiębiorstwa będą częściej szukać ratunku proponując postępowanie restrukturyzacy
W tym roku będzie mniej drastycznych bankructw, czyli upadłości w celu likwidacji majątku, które kończą się zwolnieniami pracowników i zamykaniem firmy. Przedsiębiorstwa będą częściej szukać ratunku proponując postępowanie restrukturyzacyjne.
W roku 2016 r. liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 760, czyli o 2,6 proc. więcej niż w roku 2015. Wśród rodzajów postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych najwięcej ogłoszono upadłości w celu likwidacji majątku - 530, co stanowi 70 proc., a najmniej postępowań o zatwierdzenie układu - tylko 4.
Zmiany jakie wprowadzono z początkiem 2016 r. w nowym prawie upadłościowym były potrzebne, ponieważ już pierwszy rok ich stosowania przyniósł wzrost zainteresowania nowymi formami ratowania przedsiębiorstw poprzez restrukturyzację.
W całym roku 2016 sądy zastosowały nowe formy postępowania już 204 razy, z czego najczęściej wdrażano przyspieszone postępowanie układowe 117 razy. Natomiast liczba upadłości likwidacyjnych wyraźnie spadła i jest najniższa od 2009 roku.
- Liczba upadłości likwidacyjnych będzie nadal spadać - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej. - Jednak wzrost postępowań restrukturyzacyjnych nie będzie już aż tak dynamiczny, jak w 2016 r.