W Polsce brakuje nadal aż 2 mln mieszkań
Liczba brakujących mieszkań nie maleje. Jest oceniana na 1,3-2 mln mieszkań. Co może zmienić Narodowy program budownictwa mieszkaniowego, przygotowywany przez rząd?
W 2015 r. przyznano 181 tys. kredytów mieszkaniowych, o 4,16 proc. więcej niż w 2014 r. Duża aktywność deweloperów utrzymuje się od kliku lat. Jednak liczba brakujących mieszkań nie maleje. Jest oceniana na 1,3-2 mln mieszkań. Co może zmienić Narodowy program budownictwa mieszkaniowego, przygotowywany przez rząd?
W Polsce nie zmniejsza się liczba brakująych mieszkań, bo zmienia się model rodziny. - przed 25 laty mieszkanie zajmowała rodzina trzypokoleniowa - mówi o tym w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON. - Teraz jest coraz więcej singli, którzy chcą mieć mieszkanie.
Bardzo poważny problem naszych zasobów mieszkaniowych wynika z tego, że 10 proc. nadaje się do wyburzenia. - To są budynki, które nie powinny być zamieszkane, a są - komentuje J.Furga.
Co zmieni przygotowywany Narodowy program budownictwa mieszkaniowego? Już wiadomo, że jego podstawowe założenia to tanie budownictwo na wynajem, kasy oszczędnościowo budowlane i wprowadzenie ulgi podatkowej, na podobieństwo tej, która obowiązywała w latach 90. Związek Banków Polskich, z którym powiązany jest AMRON, największe nadzieje na efekty wiąże z kasami oszczędnościowo-mieszkaniowymi.