Wpływ podatku bankowego na kredyty mieszkaniowe
Śpieszyliśmy się z kupowaniem mieszkań pod koniec minionego roku
Śpieszyliśmy się z kupowaniem mieszkań pod koniec minionego roku. Czy z obawy, że w tym roku warunki nie będą już tak sprzyjające? Niewielkie były wzrosty ceny nowych mieszkań w 2015 r. Wciąż niskie, pomimo dokonanej przez niektóre banki w końcu roku korekty polityki cenowej, pozostały marże kredytów hipotecznych. Decyzjom mieszkaniowym sprzyjał też wzrost przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale, Te czynniki wpłynęły korzystnie na dostępność kredytów mieszkaniowych.
IV kw. 2015 r. zakończył się wzrostem łącznej liczby czynnych umów kredytowych o 29 546 (o 1,50%) w porównaniu do stanu na koniec poprzedniego kwartału. W ujęciu rocznym portfel kredytów mieszkaniowych powiększył się o 97 898 umów i na koniec 2015 roku liczył 1 994 677 czynnych kredytów mieszkaniowych (wzrost o 5,16%). W 2015 r. o 1,87% wzrosły ceny nieruchomości. Spadł o 0,45 p.p. średni poziom oprocentowania nowych kredytów hipotecznych. Natomiast wzrost dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych wyniósł 3,10%.
-Klienci śpieszyli się, aby podpisać umowę kredytową przed końcem roku, bo obawiali się wzrostu kosztów kredytu w 2016 r. ze względu na dodatkowy podatek, którym rząd obciążył banki i dodatkowymi opłatami, które muszę płacić do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, aby BFG mógł ratować SKOK-i - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON.
Z uwagi na wzrost obciążeń sektora bankowego spowodowany kumulacją wielu czynników, w 2016 r. kredytobiorcy będą najprawdopodobniej musieli liczyć się z tym, że kredyt hipoteczny może być trudniej dostępny – także z uwagi na koniecznośd zgromadzenia wyższego wkładu własnego i niskiego limitu środków w Programie MdM, który zgodnie z zapowiedziami ma się zakooczyć do 2018 r. Ponadto na skalę akcji kredytowania budownictwa mieszkaniowego w roku 2016 decydujący wpływ będą miały ustawy uchwalane przez nowo wybrany Parlament oraz decyzje podejmowane przez nowy rząd. Podczas konferencji prasowej w Sejmie w dniu 13 stycznia 2016 przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zapowiedzieli realizację Narodowego Programu Budowy Mieszkań, w ramach którego uruchomione mają zostać m.in. kasy oszczędnościowo-budowlane i wprowadzone ulgi remontowe. Duży nacisk ma być położony na budowę tanich mieszkań na wynajem - pisze o tym w swym raporcie kwartalnym AMRON.