Nowe sposoby inwestowania poprzez tablice ofert na platformach crowdfundingowych
Wzrosła atrakcyjność inwestycji kapitałowych dla inwestorów indywidualnych. Nowym zjawiskiem jest, że dzieje się to z wykorzystaniem najnowszych technologii i bez pośrednictwa domów maklerskich. Na platformach crowdfundingowych powstają tablice ofert.
- Wiosną 2020 r. GPW pokazała nową twarz, a więc już w klika tygodni po światowym giełdowym krachu- mówi w rozmowie z MarketNews24 Ludwik Sobolewski, wspólnik i współzałożyciel Qualia Advisory, były prezes GPW. – W krótkim czasie okazało się, że na giełdzie można zarobić bardzo poważne pieniądze, ale i nie tylko na giełdzie.
Bardzo duże wzrosty zainteresowania inwestowaniem dotyczą także rynku pozagiełdowego. Pojawiło się wiele platform crowdfundingowych, a te już istniejące wcześniej zwiększały swoją ekspansję.
Zwiększyło się też zainteresowanie spółkami, które przeprowadzają własne, samodzielne emisje. I ogłaszają podwyższanie kapitału, zwracając się bezpośrednio do inwestorów.
- Takie spółki wykorzystują nowe regulacje prawne UE, a efektem jest bezpośredni kontakt inwestora ze spółką, odbywa się to bez pośrednictwa domu maklerskiego i to jest właśnie nowym zjawiskiem – wyjaśnia L.Sobolewski.
W 2020 r. zostało ogłoszone rozporządzenie UE, dotyczące funkcjonowania platform crowdfundingowych. Unia przyjęła to rozporządzenie, aby ułatwić małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do kapitału.
- Pozwolono, aby te platformy działały transgranicznie, zdobywając kapitał nie tylko dla spółek, które na nich się plasują, i nie tylko z lokalnego rynku, bo mogą wykorzystywać cały rynek europejski – dodaje b. prezes warszawskiej giełdy. – Otwarto drogę do tego, aby na platformach tworzyć coś, co można nazwać centralnymi tablicami ofert, na których będzie można składać zlecenia kupna i sprzedaży.