Nowe technologie zmieniają model kształcenia lekarzy
W porównaniu do szkolenia tradycyjnego nowy model kształcenia lekarzy w zakresie robotyki chirurgicznej zmniejszył liczbę błędów wykonawczych o 60% i skrócił czas zabiegu o 15%.
Te nowe możliwości nie pozostają bez znaczenia dla poprawy wyników leczenia pacjentów.
Robotyka chirurgiczna, rozszerzona rzeczywistość i sztuczna inteligencja rewolucjonizują opiekę medyczną.
- Jednak model, w którym opieka jest realizowana, a także w którym kształci się lekarzy nie zmieniły się znacząco pomimo rozwoju technologii - mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Szyman, prezeska zarządu Grupy NEO Hospital, wiceprezeska zarządu w Grupie Upper Finance oraz członkini Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali.
Kształcenie chirurgów w oparciu o systemy sztucznej symulacji pozwala na zdobycie kompetencji w bezpiecznych, laboratoryjnych warunkach. Takie warunki można porównać do kształcenia pilotów w lotnictwie.
- Chirurg siedząc za symulatorem uzyskuje kompetencje z daleka od bloku operacyjnego, a efekty nowych modeli kształcenia są znacząco lepsze wyniki niż te uzyskiwane w modelu tradycyjnym – wyjaśnia Joanna Szyman z Grupy NEO Hospital. Przykładem może być trening PBP w urologii robotycznej, który zmniejszył liczbę błędów wykonawczych o 60% i skrócił czas zabiegu o 15%.