Odpowiedzialność członków zarządu spółek za podatki po wprowadzeniu Polskiego Ładu
W związku z problemami związanymi z wejściem w życie Polskiego Ładu, w tym planowanych zmian podatkowych od lipca ze skutkiem wstecz od stycznia 2022 r., wśród wielu przedsiębiorców coraz częściej pojawia się pytanie: kto poniesie za to odpowiedzialność.
Formalnie w tym zakresie zasada jest prosta, za zaległości podatkowe spółek kapitałowych (sp. z o.o., SA, prosta spółka akcyjna, spółki w organizacji) odpowiadają członkowie ich zarządu.
Odpowiedzialność ta wystąpi wyłącznie jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:
1) nie wykazał, że:
* we właściwym czasie zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości lub
* w tym samym czasie zostało otwarte postępowanie albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, albo
* niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy.
2) nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.
Odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe, z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, tj. w szczególności:
* podatki i zaliczki na podatek niezapłacone w terminie,
* nadpłatę lub zwrot podatku:
- wykazane nienależnie lub w wysokości zawyżonej,
- ujęte w deklaracji lub we wniosku o zwrot podatku,
- określone lub stwierdzone w decyzji, która następnie została uchylona, zmieniona lub stwierdzono jej nieważność albo stwierdzono jej wygaśnięcie,
- stwierdzone na wniosek w zakresie wynikającym z tego wniosku, nienależnie lub w wysokości większej od należnej,
* odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych,
* niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek,
* koszty postępowania egzekucyjnego.
- Warto pamiętać, że odpowiedzialność członka zarządu będzie obejmowała również obowiązek zapłaty podatku na mocy art. 108 ustawy o VAT, a więc dotyczy to podatku VAT wynikającego co do zasady z nierzetelnej faktury, nie dokumentującej rzeczywistego zdarzenia gospodarczego – mówi w rozmowie z MarketNews24 Agnieszka Ławnicka, Senior Associate, radca prawny, doradca podatkowy, Kancelaria Ożóg Tomczykowski. - Odpowiedzialność ta ma charakter osobisty, tj. dotyczy całego ich majątku i jest to odpowiedzialność solidarna, czyli odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie zarządu i każdy z nich samodzielnie.
Dodatkowo członkowie zarządu odpowiadają za niewprowadzenia polityki MDR:
* za niedopełnienie obowiązku wprowadzenia procedury wewnętrznej - kara w wysokości nie większej niż 2 000 000 złotych,
* za niedopełnienie obowiązku wprowadzenia procedury wewnętrznej, w przypadku, gdy przestępstwo skarbowe polegające na niedopełnieniu obowiązku z zakresu MDR zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu - kara w wysokości nie większej niż 10 000 000 złotych.
Członkowie zarządu ponoszą również odpowiedzialność za przestępstwa karne i karnoskarbowe popełnione przez podatników będących spółkami, bowiem za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada, jak sprawca, także ten, kto zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi osoby prawnej.
Odpowiedzialność karnoskarbowa i karna obejmuje takie przestępstwa jak: nierzetelne lub wadliwe prowadzenie ksiąg, niewystawienie lub fałszowanie rachunków, oszustwo podatkowe, utrudnianie kontroli podatkowej, nieterminowe płacenie podatków, bezpodstawny zwrot podatku oraz tzw. przestępstwa fakturowe uregulowane w kodeksie karnym. Są to przestępstwa zagrożone nie tylko karami grzywny, ale również pozbawieniem wolności.
- Zamieszanie związane z wejściem w życie Polskiego Ładu to zatem nie tylko problemy organizacyjne i zwiększone koszty, ale również niebagatelne ryzyko odpowiedzialności za błędy – komentuje A.Ławnicka z Kancelarii Ożóg Tomczykowski