Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Odrzucenie rówieśnicze w szkole i wczesna profilaktyka

pobierz video
28.01.2025

Zapobieganie odrzucaniu dziecka przez rówieśników oraz pomaganie dzieciom już dotkniętym tym problemem wymaga współpracy z rodzicami, dzieckiem oraz nauczycielem w przedszkolu lub w szkole.

W jaki sposób możemy o to zadbać? Według dr. hab. nauk humanistycznych w dziedzinie  pedagogiki Marii Deptuły kluczem jest wsparcie rodziców w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej.

Autorka w ramach takiej pomocy eksponuje dwa wątki: zapobieganie powstawania pozabezpieczanego przywiązania u dziecka oraz wspieranie rozwoju kompetencji wychowawczych.

Pierwszy z nich realizować można poprzez uświadomienie sobie przez rodziców własnego stylu przywiązania (bezpieczny, ambiwalentny, lękowy) oraz jego wpływu na relacje (także z dzieckiem).

- Profesor Deptuła proponuje dwutorowe rozwinięcie kompetencji rodziców – mówi w rozmowie z MarketNews24 Mateusz Kurek, psycholog i psychoterapeuta w Centrum CBT. - Po pierwsze, aby nauczyć rodziców nowych kompetencji wychowawczych, a po drugie, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się pozabezpiecznego stylu przywiązania.

Jeżeli chodzi o style przywiązania, to w skrócie mówią one o obrazie naszych rodziców w umysłach. Uświadomienie sobie własnego stylu przywiązania i konsekwencji tego jaki ten styl może mieć wpływ na wychowanie dziecka przez rodziców okazuje się bardzo skutecznym narzędziem do tego, aby zapewnić dziecku odpowiednie wychowanie.

- Wspieranie rozwoju kompetencji wychowawczych rodziców, takich jak np. komunikacja z dzieckiem, stawiani granic, budowanie więzi z dzieckiem opartej na miłości, bliskości i wzajemnym szacunku, może odbywać się zaś poprzez warsztaty dla rodziców, edukację lub nawet wizyty asystenta rodziny, a więc nowego zawodu powołanego w 2011 r m.in. właśnie do takich zadań – wyjaśnia M.Kurek z Centrum CBT.

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl