Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Polacy inwestują inaczej niż Zachód, wybieramy niskie ryzyko

pobierz video
22.12.2017

Polacy inwestują wybierając niskie ryzyko. Polski rynek funduszy na tle rynku europejskiego wyróżniają głównie dwie cechy, jego nadal stosunkowo mały rozmiar oraz całkowicie inne rozkład klas aktywów które wchodzą w jego skł

Polacy inwestują wybierając niskie ryzyko. Polski rynek funduszy na tle rynku europejskiego wyróżniają głównie dwie cechy, jego nadal stosunkowo mały rozmiar oraz całkowicie inne rozkład klas aktywów które wchodzą w jego skład.

Pomimo rekordowych napływów nowych środków, które w tym roku powinny osiągnąć poziom około 18 mld PLN, nadal stanowi jedynie mały ułamek rynku europejskiego.

Aktywa polskich funduszy otwartych i zamkniętych to według raportu EFAMA  63,5 mld euro, kwota ta stanowi jedynie 0,4% aktywów funduszy na rynku europejskim, które po III kwartale 2017 r. przekroczyły już poziom 15,2 bln euro. Liderem rynku nadal pozostaje Luxemburg, gdzie lokowane jest ponad 26% środków, Irlandia z ponad 15 % oraz Niemcy i Francja oscylujące w okolicach 13% rynku.

Powyższe dane dosyć jednoznacznie pokazują, jak mocno rynek ten jest scentralizowany wokół dużych europejskich ośrodków bankowości inwestycyjnej, pierwsza piątka, do której oprócz powyższych należy również Wielka Brytania, odpowiada za zarządzanie ponad 77% europejskich aktywów ulokowanych w funduszach.

-Przy aktualnych uwarunkowaniach podatkowych oraz braku przynależności do strefy euro walka o klientów z innych krajów Unii Europejskiej jest jednak dla polskich zarządzających bardzo utrudniona i skupiają się oni na rodzimym rynku - mówi w rozmowie z MarketNews24 Tomasz Goljan, ekspert RDM Wealth Management.

Drugą cechą wyróżniającą nasz rynek jest apetyt na ryzyko ze strony polskich inwestorów. Europejski rynek funduszy otwartych charakteryzuje zdecydowanie większa ekspozycja na rynek akcji, fundusze akcyjne stanowią tam aktualnie prawie 40% wobec tylko 19% ekspozycji na tego typu aktywa w Polsce.  

- Odwrotnie sytuacja wygląda w przypadku funduszy dłużnych i pieniężnych, które charakteryzują się dużo mniejszym ryzykiem inwestycji i są przez Polaków często traktowane jako dobra alternatywa dla lokat bankowych. Tego typu fundusze w naszym kraju stanowią ponad 55% rynku wobec niecałych 40% w skali całego rynku europejskiego - dodaje Tomasz Goljan.

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl