Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Polski Ład: zmiany opodatkowania nieruchomości spowodują wzrost cen najmu

pobierz video
29.07.2021

Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

- Zmian, które zaproponowano w rządowym Polskim Ładzie jest bardzo dużo, projekt wraz z uzasadnieniem to niemal 500 stron tekstu, a na konsultacje i zgłaszanie uwag przewidziano niestety tylko dwa tygodnie i to w środku sezonu urlopowego – mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Turska-Tomczykowska, Partner Zarządzający w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Do zmian najważniejszych dla inwestorów prywatnych należy zaliczyć zwłaszcza propozycje dotyczące zasad opodatkowania nieruchomości.

Jak to działa obecnie? Dzisiaj to podatnik decyduje jak chce opodatkować dochód z najmu. W przypadku najmu prywatnego podatnik ma dwie opcje do wyboru,  Po pierwsze, może skorzystać z ryczałtu. W takiej sytuacji płaci 8,5% od przychodu do 100 tys. zł i 12,5 % powyżej tej kwoty. Po drugie, może opodatkować najem z dochodu na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji podatnik ustala przychód jaki osiąga i odejmuje od niego koszty związane z danym lokalem. Od tak uzyskanego dochodu płaci podatek w według skali, czyli 17 lub 32%.

W przypadku najmu lokali mieszkalnych prowadzonego w ramach działalności gospodarczej również możemy skorzystać z ryczałtu lub z opodatkowania dochodu według skali lub z opodatkowania dochodu stawką liniową w wysokości 19%. Koszty uzyskania przychodu związane z lokalem mieszkalnym to w głównej mierze opłaty za media, koszt wyposażenia, czynsz i amortyzacja nieruchomości. Podstawą obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa nieruchomości przy czym odpis amortyzacyjny może wynieść maksymalnie 10% wartości nieruchomości w skali roku.

Po wejściu w życie proponowanych zmian, osoby wynajmujące mieszkania prywatnie nie będą mogły rozliczać dochodów z tego tytułu w oparciu o skalę podatkową. Będą mogły korzystać wyłącznie z ryczałtu, przy czym stawki pozostaną bez zmian.

Jednocześnie zarówno osoby wynajmujące mieszkania prywatnie jak i w ramach działalności gospodarczej nie będą mogły ich amortyzować.

- Projektowane zmiany z pewnością wpłyną na ceny najmu nieruchomości – komentuje A.Turska-Tomczykowska, Kancelaria Ożóg Tomczykowski. - Uderzą również w  przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

 

 

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl