Polskie firmy tracą miliony złotych na złym zarządzaniu oprogramowaniem
68 proc. firm w Polsce korzysta z oprogramowania, na które nie ma wykupionej licencji. Coraz więcej producentów przeprowadza audyty, aby sprawdzić jak oprogramowanie jest wykorzystywane przez firmy. Kary finansowe są wielomilionowe
68 proc. firm w Polsce korzysta z oprogramowania, na które nie ma wykupionej licencji. Coraz więcej producentów przeprowadza audyty, aby sprawdzić jak oprogramowanie jest wykorzystywane przez firmy. Kary finansowe są wielomilionowe.
Polskie firmy wydają miliony na oprogramowanie. W przypadku średniej wielkości banku jest to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Ok. 30 proc. budżetu rocznego przeznaczanego na IT, dotyczy wydatków związanych z softwarem.
- Można byłoby się pokusić o stwierdzenie, że takie wydatki gwarantują bezpieczeństwo, jednak nasze badanie pokazuje, że blisko 70 proc. polskich firm korzysta z oprogramowania niezgodnie z warunkami licencyjnymi. I nie mówimy tutaj o piractwie, ale o niezrozumieniu warunków licencyjnych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Mariusz Ustyjańczuk, dyrektor zespołu zarządzania oprogramowaniem w Deloitte.
Jak wynika z analizy Deloitte, 68 proc. firm w Polsce korzysta z oprogramowania, na które nie ma wykupionej licencji.
- Audyty realizowane przez producentów oprogramowania kończą się często dużymi karami. Między kilkaset, a ostatnio nawet do ponad 100 mln dolarów, w wyniku takiego audytu - wyjaśnia dyr. Mariusz Ustyjańczuk. - Z drugiej strony jednak firmy nie wdrażają blisko ¼ oprogramowania, które kupują.
Przed siedmiu laty audyty przeprowadzały w Polsce 2-3 firmy produkujące oprogramowanie, obecnie praktyki te stosuje co najmniej dziesięciu producentów.