Prywatna służba zdrowia i biura rachunkowe są w finansowych tarapatach z powodu epidemii
Okazuje się, że wśród branż, które najbardziej ucierpiały z powodu epidemii jest nie tylko gastronomia czy turystyka. Ze statystyk wynika, że koronawirus pośrednio uderzył też dotkliwie w prywatne gabinety stomatologiczne i biura rachunkowe.
- Śledząc strukturę branżową otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych dowiadujemy się, że znacząco wzrósł udział takich postępowań w prywatnej służbie zdrowia - mówi w rozmowie z MarketNews24 Mariusz Grajda, partner zarządzający w MGW Corporate Consulting Group. – Duża cześć postępowań, co jest ciekawostką, dotyczyła gabinetów stomatologicznych i gabinetów specjalistycznych.
Takich postępowań, związanych z działalnością prywatnej służby zdrowia w 2020 r., było aż 29, jak wynika z raportu tej firmy. Firma doradcza MGW Corporate Consulting Group opublikowała swój kolejny, kwartalny raport dotyczący postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce. Tym razem dane dotyczą zarówno IV kwartału jak i całego roku 2020. Raport powstał na podstawie analizy ogłoszeń ukazujących się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jak również praktycznej wiedzy ekspertów MGW CCG.
Inny obszar działalności gospodarczej, który bardzo ucierpiał z powodu pandemii – to biura rachunkowe. W przypadku prywatnej służby zdrowia dane z raportu mogą potwierdzać hipotezę, że w okresie epidemii ograniczaliśmy wizyty u lekarzy do tych przypadków, które uznawaliśmy za duże zagrożenie dla życia. Jak natomiast wytłumaczyć trudną sytuację biur rachunkowych?
- Ich sytuacja może być o tyle zaskakująca, że pogarsza się sytuacja finansowa wielu firm, rośnie niewypłacalność i rosną zatory płatnicze, a to oznacza konieczność korzystania z takich usług – komentuje M.Grajda. – Możliwe jednak, że biura rachunkowe same miały bardzo wysokim poziom należności u swoich klientów i traciły zdolność regulowania swoich zobowiązań.
Największe wzrosty liczby postępowań restrukturyzacyjnych dopiero przed nami, z powodu lockdownów. Już czwarty kwartał 2020 r. był okresem bardzo dynamicznego wzrostu ilości otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych. W porównaniu z trzecim kwartałem było ich więcej o 41,9%. Jeszcze bardziej imponujący wzrost zanotowano wobec analogicznego okresu 2019 r., wyniósł on aż 175%.
W 2020 r. branża gastronomiczna otworzyła 54 postępowania restrukturyzacyjne, a kumulacja rozpoczynanych postępowań miała miejsce w grudniu 2020 r.. Bardzo wysokie wzrosty odnotował też transport, w tej branży postępowania restrukturyzacyjne nasiliły się w III i IV kwartale.