Rynek mieszkaniowy jest coraz bardziej skomplikowany
Rynek stał się bardziej skomplikowany dla marzących o własnym mieszkaniu. Wysoka inflacja wywołała niepewność, ale teraz pojawiają się nowości w rządowych programach wsparcia dla kredytobiorców.
Bardzo wysoka inflacja i podwyżki stóp procentowych spowodowały spadek możliwości finansowania zakupu mieszkania kredytami hipotecznymi. Sytuację potencjalnych kredytobiorców poprawiła dopiero tegoroczna, wiosenna rekomendacja KNF, dzięki której zdolność kredytowa wzrosła o ok. 20-30%.
Oferta bankowa stała się bardziej zróżnicowana poprzez dwa rodzaje stóp oprocentowania – stałą bądź zmienną - kredytów mieszkaniowych.
14 marca 2023 r. rząd przyjął program Pierwsze Mieszkanie. Na program składają się dwa instrumenty. Pierwszym z nich jest Bezpieczny Kredyt 2%, czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego „M”. Drugi - to Konto Mieszkaniowe, czyli program pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania. Program Bezpieczny Kredyt 2% zaadresowano do osób, które są już gotowe kupić mieszkanie, natomiast Konto Mieszkaniowe - do tych, które planują zakup pierwszej nieruchomości w perspektywie następnych kilku lat.
Rządowe programy mogą wywołać dynamiczne zwiększenie popytu na rynku mieszkaniowym i to w okresie, gdy deweloperzy ograniczyli podaż, co przełoży się na przyspieszenie wzrostu cen, a więc na zmianę trendu.
- Rynek staje się bardziej skomplikowany, ale jednocześnie bardzo profesjonalizuje się w poszukiwaniu najkorzystniejszych ofert - mówi w rozmowie z MarketNews24 Mateusz Łuniewski, ekspert finansowy Lendi.