Rząd musi szukać pieniędzy, których będzie brakować
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 5,0%, To kolejny sygnał o słabnącej gospodarce. PKB w IV kw. 2022 r. zmniejszył się o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Od I kw. 2022 r. mamy silny trend spadkowy dotyczący PKB. Od szczytu w I kw. 2022 r. do końca minionego roku poziom polskiego PKB zmniejszył się o 4%.
- To już jest recesja - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Sławomir Dudek, prezes zarządu i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych (IFP), pracownik naukowy SGH. – Podczas globalnego kryzysu finansowego z 2008 r., który wyłożył nie tylko Grecję, i doprowadził do upadku wielu przedsiębiorstw, Polska okazała się „zieloną wyspą”, natomiast gospodarka całej UE spadła o 5,4%.
Wówczas recesja w UE trwała przez sześć kwartałów. Jak długo może potrwać recesja w polskiej gospodarce?
- Czeka nas nadal bardzo wysoka, dwucyfrowa inflacja i na dodatek recesja, choć do tej pory mówiliśmy raczej o stagflacji, czyli połączeniu wysokiej inflacji ze stagnacją – komentuje ekspert. – Na pewno czekają nas kłopoty z realizacją budżetu państwa, w którym rząd założył zbyt wysokie dochody. Rząd musi szukać pieniędzy, a to oznacza nowe podatki albo oszczędności w wydatkach.