Rząd wybuduje 100 tys. mieszkań w Programie Mieszkanie Plus, ale przez 10 lat ?
W marcu odbyła się konferencja "Mieszkanie Plus - mówimy jak jest!". Czyli jak jest? Co się wyjaśniło? Czy po tej dacie program wreszcie nabierze wiatru w żagle?
- Po konferencji wiemy już jak jest, zostało to bardzo dokładnie zreferowane przez członków Zarządu PFR Nieruchomości. Okazuje się, że wciąż mamy oddanych 480 mieszkań i ta liczba jest stała, 1045 w budowie i prawie 27 tys. w przygotowaniu i projektowaniu - mówi Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny.
Najważniejsza informacja jaka padła podczas konferencji to wiadomość, że 100 tys. mieszkań, które miały być w budowie w tym roku zostaną wybudowane w przeciągu 10 lat.
- Problem polega na tym, że skala 10 tys. mieszkań w ciągu roku jest zdecydowanie zbyt mała. W wielu miastach nie będzie tego rodzaju nieruchomości - mówi Jarosław Sadowski, Expander.
Ludzie, którzy nie załapią się do programu, a nie będzie ich stać na kupno własnego mieszkania czy wynajem najprawdopodobniej nadal będą mieszkać z rodzicami lub wyemigrują.
Ubiegając się o mieszkanie w ramach programu trzeba złożyć wniosek w gminie, w której Mieszkania Plus się budują. Mieszkania są przydzielane m.in. według kryteriów dochodowych.
- Od stycznia br. wystartował, także program dopłat Mieszkanie na Start, gdzie w tym roku przeznaczonych jest 200 mln zł. Obawiam się jednak, że zostanie wykorzystana bardzo mała część - mówi J.Jędrzyński, Rynek Pierwotny.
W debacie wzięli udział: Jarosław Sadowski, Expander; Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń, Zastępca Redaktora Naczelnego Agencji Informacyjnej MarketNews24.