Szpitale muszą zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko naturalne
Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 4 mln zgonów na świecie, to zgony przedwczesne, wynikające z zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Paradoks polega na tym, że za zanieczyszczenie tego środowiska w dużej mierze odpowiada sektor ochrony zdrowia, produkując aż 4% globalnej emisji dwutlenku węgla.
Szpitale powinny z dużo większą odpowiedzialnością patrzeć na ślad węglowy, który pozostawiają. Muszą zatem szukać rozwiązań bardziej zrównoważonych, a nowe technologie mogą w tym pomóc.
- Zastosowanie robotyki, rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji i wielu innych rozwiązań technologicznych powoduje, że zużywamy mniejsze ilości materiałów, skracamy czas zabiegów, pacjenci nie wymagają substytucji za pomocą leków. To wszystko sprawia, że redukujemy zużycie materiału i procesy stają się bardziej dostosowane do wymogów środowiskowych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Szyman, prezeska zarządu Grupy NEO Hospital, wiceprezeska zarządu w Grupie Upper Finance oraz członkini Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali.