Szumlicz: poziom zaufania Polaków do banków wyższy niż przed kryzysem
Z badań „Diagnozy Społecznej 2015” wynika, że po raz pierwszy poziom zaufania do instytucji finansowych jest wyższy niż w 2007 r.
Z badań „Diagnozy Społecznej 2015” wynika, że po raz pierwszy poziom zaufania Polaków do instytucji finansowych jest wyższy niż w 2007 roku, czyli przed kryzysem. – Zaufanie Polaków wzrosło o 5-6 p.p. w stosunku do prawie wszystkich instytucji – mówi w rozmowie z MarketNews24 Tadeusz Szumlicz ze Szkoły Głównej Handlowej. Więcej w materiale wideo.
Transkrypcja wypowiedzi
Od 2003 do 2007 roku, czyli tego przedkryzysowego zaufanie do instytucji finansowych wyraźnie rosło. Później zaufanie wyraźnie spadło. Było to spowodowane spadkiem zaufania osób, które najczęściej korzystały z usług instytucji finansowych. Trzeba to łączyć z kryzysem finansowych 2008 roku. Obecnie instytucje finansowe pod względem zaufania przebiły ten poziom z 2007 roku. W 2013 odzyskaliśmy poziom zaufania, który był utracony w wyniku kryzysu, tak teraz w 2015 zaufanie wyraźnie wzrosło i to nawet o 5 – 6 p.p. i to praktycznie w stosunku do każdej instytucji jak bank, zakładów ubezpieczeń na życie, zakładów ubezpieczeń majątkowych czy giełdy. Co ciekawe warto zwrócić uwagę, że mieliśmy przecież takie sytuacje jak nagły wzrost kursu franka, jak sprawa ubezpieczeń na życie z funduszem kapitałowym. Można zakładać zatem, że to zaufanie mogłoby być nawet większe.
Zaufanie się bardzo wyrównało. To znaczy jest wśród niektórych grup wyższe, ale nie ma takiej różnicy jak kiedyś. Jedyne odstępstwo dotyczy ZUSu. Tu utrzymuje się duże zróżnicowanie wynoszące prawie 40 p.p.