Szybko rośnie zdolność kredytowa Polaków
W styczniu 2018 r., w porównaniu ze styczniem 2017 r. w ujęciu wartościowym, udzielono dużo więcej kredytów w trzech z czterech grup produktowych. Najwyższy wzrost odnotowano w przypadku kredytów konsumpcyjnych (+15,8%) oraz kredyt
W styczniu 2018 r., w porównaniu ze styczniem 2017 r. w ujęciu wartościowym, udzielono dużo więcej kredytów w trzech z czterech grup produktowych. Najwyższy wzrost odnotowano w przypadku kredytów konsumpcyjnych (+15,8%) oraz kredytów mieszkaniowych (+12,1%).
Również w ujęciu liczbowym, w stosunku do stycznia 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży kredytów we wszystkich czterech grupach produktowych. Najwyższe wzrosty odnotowały kredyty konsumpcyjne (+8,4%).
- Zaobserwowaliśmy jako BIK wydłużenie okresu kredytowania do 45 miesięcy, gdy w 2013 r. okres ten wynosił 24 miesiące mówi w rozmowie z MarketNews24 prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK. – To oznacza, że rośnie zdolność kredytowa Polaków, a największą dynamikę miały kredyty na wysokie kwoty.
Dawno nie widziane wzrosty pojawiły się w sprzedaży kart kredytowych. W porównaniu do stycznia 2017 r. sprzedaż wzrosła zarówno liczba wydawanych kart kredytowych (+0,7%), jak i wartość przyznawanych limitów w karcie (+3,0%).
Dodatnie dynamiki w ujęciu wartościowym (a nie wolumenowym) w całym 2017 r. w porównaniu z 2016 r. dotyczyły wszystkich 4 produktów kredytowych. Najwyższa dodatnia dynamika (+11,1%) dotyczyła kredytów mieszkaniowych.
Po bardzo dobrym grudniu 2017 r. w kredytach konsumpcyjnych odnotowaliśmy w styczniu 2018 r. spadek liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych aż o ¼.
- Co ciekawe, styczeń zawsze jest najsłabszym miesiącem dla kredytów konsumpcyjnych, a grudzień jednym z najlepszych, jednak tym razem wartość kredytów spadła tylko o 3 proc. - mówi w rozmowie z MarketNews24 prof. Waldemar Rogowski. – To oznacza, że w tym roku możemy się spodziewać wzrostu wartości kredytów konsumpcyjnych nawet o 10-12 proc.