Tarcza 3.0: Zmiany dotyczące wynagrodzenia pracowników i zatrudniania cudzoziemców
Istotne zmiany dla pracodawców wprowadza kolejna ustawa o tzw. Tarczy Antykryzysowej. Najważniejsze z nich dotyczą wynagrodzenia pracowników oraz zatrudniania cudzoziemców.
Tarcza 3.0, tj. ustawa z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV-2 przekazana została do Senatu.
- Jeśli chodzi o zmiany dotyczące wynagrodzenia pracowników, Tarcza 3.0 wprowadza zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń, gdy z powodu podjętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działań służących zapobieganiu zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika pozostający na jego otrzymaniu utracił źródło dochodu - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Agata Miętek, Lider Praktyki Prawa Pracy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia w wysokości minimalnego wynagrodzenia (które obecnie wynosi 2 600 zł), po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy i składek na ZUS oraz wpłat do PPK (jeśli są dokonywane). W niektórych przypadkach mogła to być jednak kwota 75 proc. lub 90 proc. minimalnego wynagrodzenia, w zależności od rodzaju potrącenia.
- Tarcza 3.0 bardziej zabezpiecza pracowników, ponieważ podwyższa kwotę wolną od potrąceń o 25 proc. w sytuacji, gdy wynagrodzenie pracownika zostało obniżone w związku z epidemią lub wówczas, gdy członek rodziny pracownika pozostający na jego utrzymaniu stracił źródło dochodów – komentuje A.Miętek.
W przyjętej ustawie określono też kogo uznaje się za takiego członka rodziny oraz kogo nie należy do tej grupy zaliczać. Zmiana nie powinna wiązać się z dodatkowymi kosztami dla pracodawców. Może natomiast okazać się niekorzystna dla wierzycieli.
Natomiast zmiany dotyczące cudzoziemców wprowadzają możliwość wykonywania pracy przez cudzoziemca (w stosunku do którego pracodawca skorzystał z form pomocy przewidzianych w Tarczach 1.0 i 2.0) na zmienionych warunkach bez konieczności wprowadzania zmiany w zezwoleniu na pracę, uzyskania nowego zezwolenia lub wpisania nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
Wprowadzono także przedłużenie ważności kart pobytu członka rodziny obywatela UE, dokumentów potwierdzających prawo stałego pobytu i kart stałego pobytu członka rodziny obywatela UE, który upłynął w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19 do 30-tego dnia od dnia odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.
W końcu, zgodnie z przyjętą ustawą cudzoziemiec będzie mógł wykonywać pracę sezonową, także po upływie ważności zezwolenia na pracę, jeżeli takie zezwolenie było ważne co najmniej przez jeden dzień po dacie 13 marca 2020 r. W takim przypadku cudzoziemiec będzie mógł wykonywać pracę sezonową bez zezwolenia w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19 do 30-tego dnia od dnia odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.
- Tarcza 3.0 rozwiała część wątpliwości, które powstały po wprowadzeniu wcześniejszych tarcz antykryzysowych – ocenia dr A.Miętek z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.