Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Terapia dla osoby dorosłej po diagnozie ADHD lub zaburzeń autyzmu

pobierz video
06.12.2024

Jakie działania może podjąć osoba dorosła po otrzymaniu diagnozy ADHD lub zaburzeń ze spektrum autyzmu?

W przypadku osoby dorosłej po procesie diagnostycznym bardzo ważne jest zrozumienie i akceptacja otrzymanego rozpoznania, dlatego niezbędne jest wsparcie psychologiczne i wsparcie emocjonalne. Dzięki temu dorosła osoba może rozwijać swoja samoświadomość, poszerzać samopoznanie swoich możliwości, swoich zasobów oraz wyzwań i lepiej rozumieć z czego wynikają pewne zachowania i funkcjonowanie, w oparciu o uzyskaną diagnozę.

Oprócz specjalistycznego wsparcia psychologicznego niezbędne jest wsparcie informacyjne.

- Bardzo często osoba po otrzymaniu diagnozy ADHD bądź spektrum autyzmu nie wie gdzie może zgłosić się po pomoc i gdzie może uzyskać dodatkowe wsparcie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Droś, psycholog w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w Centrum CBT. 

 Wsparcie informacyjne można uzyskać w różnych ośrodkach też diagnostycznych albo w organizacjach pozarządowych, w fundacjach i stowarzyszeniach. Wsparcie takie ma na celu wskazanie, gdzie dana osoba może skorzystać na przykład z różnych form wsparcia środowiskowego, towarzyskiego, ale też z oddziaływań terapeutycznych albo innych – przysługujących jeszcze tutaj i wskazanych zgodnie z potrzebami dostosowań.

Po otrzymaniu diagnozy szczególnie ważne jest też korzystanie ze wsparcia, jakie oferowane jest w różnych miejscach. Na przykład studiująca osoba dorosła może otrzymać pomoc od tutorów, którzy na uczelni pomagają w rozpoczęciu nowego etapu życia, jakim jest studiowanie.

- Bardzo cenne są różne programy wsparcia rówieśniczego bądź programy środowiskowe, w ramach których można nawiązywać relacje koleżeńskie i poznawać nowe osoby dorosłe – dodaje Anna Droś z Centrum CBT. - Dzięki temu czynnik izolowania bądź odrzucenia społecznego jest redukowany.

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl