Terapia dla osoby dorosłej po diagnozie ADHD lub zaburzeń autyzmu
Jakie działania może podjąć osoba dorosła po otrzymaniu diagnozy ADHD lub zaburzeń ze spektrum autyzmu?
W przypadku osoby dorosłej po procesie diagnostycznym bardzo ważne jest zrozumienie i akceptacja otrzymanego rozpoznania, dlatego niezbędne jest wsparcie psychologiczne i wsparcie emocjonalne. Dzięki temu dorosła osoba może rozwijać swoja samoświadomość, poszerzać samopoznanie swoich możliwości, swoich zasobów oraz wyzwań i lepiej rozumieć z czego wynikają pewne zachowania i funkcjonowanie, w oparciu o uzyskaną diagnozę.
Oprócz specjalistycznego wsparcia psychologicznego niezbędne jest wsparcie informacyjne.
- Bardzo często osoba po otrzymaniu diagnozy ADHD bądź spektrum autyzmu nie wie gdzie może zgłosić się po pomoc i gdzie może uzyskać dodatkowe wsparcie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Droś, psycholog w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w Centrum CBT.
Wsparcie informacyjne można uzyskać w różnych ośrodkach też diagnostycznych albo w organizacjach pozarządowych, w fundacjach i stowarzyszeniach. Wsparcie takie ma na celu wskazanie, gdzie dana osoba może skorzystać na przykład z różnych form wsparcia środowiskowego, towarzyskiego, ale też z oddziaływań terapeutycznych albo innych – przysługujących jeszcze tutaj i wskazanych zgodnie z potrzebami dostosowań.
Po otrzymaniu diagnozy szczególnie ważne jest też korzystanie ze wsparcia, jakie oferowane jest w różnych miejscach. Na przykład studiująca osoba dorosła może otrzymać pomoc od tutorów, którzy na uczelni pomagają w rozpoczęciu nowego etapu życia, jakim jest studiowanie.
- Bardzo cenne są różne programy wsparcia rówieśniczego bądź programy środowiskowe, w ramach których można nawiązywać relacje koleżeńskie i poznawać nowe osoby dorosłe – dodaje Anna Droś z Centrum CBT. - Dzięki temu czynnik izolowania bądź odrzucenia społecznego jest redukowany.