Terapia rodzinna w leczeniu dziecka z ADHD
Skuteczne leczenie dziecka z ADHD wymaga współpracy całej rodziny. Wymaga też współpracy szkoły. Oba środowiska pełnią kluczową rolę w zapewnieniu dziecku odpowiedniego wsparcia i pomocy.
Rodzice i opiekunowie mogą wnieść znaczący wkład w leczenie ADHD poprzez zapoznanie się z objawami i specyfiką ADHD. Wiedza na temat zaburzenia pomaga w lepszym zrozumieniu zachowania dziecka i podejmowaniu trafnych decyzji. Ważne jest też stworzenie spójnego i przewidywalnego środowiska domowego - jasne zasady i rutyna zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
Stosowanie technik modyfikacji zachowania - nagradzanie pożądanych zachowań i konsekwentne reagowanie na negatywne zachowania pomaga dziecku w nauce samokontroli.
Wspieranie emocjonalne - dzieci z ADHD często doświadczają frustracji i niskiej samooceny. Potrzebne im jest wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich.
Uczestnictwo w terapii rodzinnej: terapia pomaga rodzinie w nauce współpracy i radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z ADHD.
- Jednak to, jak młody człowiek radzi sobie mimo obecności objawów, w dużej mierze zależy od wiedzy, umiejętności jego najbliższych, a więc jego rodziców - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr nauk medycznych Anna Kaźmierczak-Mytkowska, psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci, młodzieży i rodzin, Centrum CBT.
Dlatego podstawową formą interwencji dla osób, które mają zdiagnozowane ADHD w wieku dziecięcym jest udział ich rodziców w warsztatach, które uczą jak radzić sobie pomimo obecności objawów u dziecka, jak wspierać jego prawidłową ocenę.
Warsztaty uczą także w jaki sposób dążyć do tego żeby budować kompetencje radzenia sobie w sytuacjach społecznych, kompetencje radzenia sobie z napięciem emocjonalnym.
- Rodzice dowiadują się w jaki sposób radzić sobie z tym, aby dziecko dobrze funkcjonowało również w systemie edukacyjnym - wyjaśnia Anna Kaźmierczak-Mytkowska z Centrum CBT.