Toksyczne relacje, jak wyznaczać zdrowe granice?
Toksyczna relacja to taka, w której dominuje brak szacunku, manipulacja, kontrola czy obwinianie. Zdrowe granice są kluczowe, oznaczają umiejętność mówienia „nie”, wyrażania swoich potrzeb i oczekiwań bez lęku przed reakcją partnera.
Pracować nad relacją warto, gdy obie strony są gotowe do zmiany, ale jeśli relacja wyniszcza, utrata siebie jest większym zagrożeniem niż samotność.
- Są to relacje trudne do rozpoznania szczególnie w początkowej fazie znajomości, ponieważ opierają się na „manipulacyjnym kole” – mówi w rozmowie z MarketNews24 Dominika Głąb, psycholog w Centrum CBT. – Osoba toksyczna gra na naszych emocjach, sami nie wiemy co jest prawdą a co nią nie jest, zastanawiamy się czy nie jest to tylko przejściowy kryzys w relacjach.
Jak rozpoznać, że jesteśmy w toksycznej relacji? O takiej relacji świadczą częste uczucia napięcia, manipulacja, kontrola, podważanie poczucia własnej wartości, lęk przed reakcją partnera - to główne sygnały. Po prostu przestajemy być sobą, zaczynamy uważać na każde wypowiedziane słowo, czujemy, że tracimy zmysły.
Przejawem takiej toksycznej sytuacji jest związek, w którym partner nas zdradza, mamy dowody, że spotyka się z inną kobietą, a gdy przedstawiamy mu nasze argumenty partner mówi: zwariowałaś, że podajesz takie argumenty, to ty w pracy patrzyłaś tak na Karola. W ten sposób partner odwraca role
- Ludzie zostają w toksycznych związkach najczęściej z lęku przed samotnością, ale też z powodu uzależnienia emocjonalnego, niskiej samooceny czy mechanizmów psychologicznych, takich jak cykl przemocy – wyjaśnia Dominika Głąb z Centrum CBT. – Jednak nie każda relacja, w której są problemy, jest relacją toksyczną, dlatego warto na bieżąco rozwiązywać problemy, można też udać się na spotkanie z terapeutą.