Wysokofunkcjonujący alkoholizm, czerwone lampki ostrzegawcze
Wysokofunkcjonujący alkoholik to osoba, która mimo nadmiernego spożycia alkoholu dobrze funkcjonuje zawodowo i społecznie.
Czerwone lampki ostrzegawcze to codzienne sięganie po alkohol, ukrywanie ilości spożywanego alkoholu, drażliwość na temat picia, trudność w kontrolowaniu ilości wypijanego alkoholu.
Czy wysokofunkcjonujący alkoholik jest w stanie dostrzec swój problem? Zazwyczaj nie, ponieważ nie wpisuje się w stereotyp osoby uzależnionej – pracuje, odnosi sukcesy, przez co bagatelizuje skutki picia.
- Wysokofunkcjonujący alkoholizm jest powszechnym problemem, który bardzo trudno rozpoznać, ponieważ jest to alkoholizm maskowany, a spotykany jest na eksponowanych stanowiskach takich, jak lekarz, prawnik, psycholog, terapeuta czy psychiatra– mówi w rozmowie z MarketNews24 Dominika Głąb, psycholog w Centrum CBT. – Są to osoby, które bardzo dobrze radzą sobie społecznie, pracują, mają rodziny, udzielają się społecznie, ale mają potrzebę sięgnięcia po alkohol. To nie są osoby, które kojarzą się nam z alkoholizmem.
Jak rozpoznać taki alkoholizm? To przede wszystkim utrata kontroli nad tym czy i kiedy spożywamy alkohol. Przejawem jest też zwiększenia tolerancji, pijemy już nie jedną lampkę wina, ale dwie lub trzy, aby się uspokoić.
Zauważamy, że nasi bliscy zaczynają się niepokoić. Nie chcemy jednak pomocy, bo nie zdajemy sobie sprawy ze skali problemu.
- Pomocna może okazać się terapia indywidualna lub grupowa, to zależy od indywidualnego przypadku, dlatego warto najpierw udać się do terapeuty indywidualnego, a on nam poradzi – wyjaśnia Dominika Głąb z Centrum CBT. – Ja zachęcam jednak, aby skorzystać z obu form terapii, bo każdy z nas jest inny. Wtedy przekonamy się co jest dla nas lepsze.