Zaburzenia odżywiania u dorosłych kobiet
Choć zaburzenia odżywiania często kojarzymy z okresem nastoletnim, dotykają one także dorosłych kobiet. Jednak zaburzenia te będą inaczej się objawiać.
Zaburzenia odżywiania w przypadku dorosłych kobiet wynikają z długotrwałego stresu, presji społecznej, trudnych doświadczeń życiowych czy potrzeby kontroli nad ciałem i emocjami. Mogą wynikać z trudnych przeżyć, takich jak rozwód czy trauma, a także z nawyków wykształconych w młodości, które z czasem przeradzają się w chroniczne zaburzenie.
- Dla wielu kobiet obsesyjna kontrola jedzenia lub kompulsywne objadanie się stają się mechanizmem radzenia sobie z napięciem psychicznym – mówi w rozmowie z MarketNews24 Dominika Głąb, psycholog w Centrum CBT.
W dorosłości trudniej rozpoznać zaburzenia odżywiania, ponieważ kobiety często pełnią wiele ról społecznych i zawodowych, przez co otoczenie nie zauważa ich problemu. Przykładem jest kompulsywne ćwiczenie, obsesyjne liczenie kalorii czy napady objadania się ukrywane przed rodziną.
Czy u dorosłych kobiet te zaburzenia wyglądają inaczej niż u nastolatek? Tak, często są lepiej maskowane. Kobiety mogą nie wyglądać na chore, ale wewnętrznie zmagać się z obsesją na punkcie jedzenia, poczuciem winy i kompulsywnym kontrolowaniem swojego ciała.
Jak można pomóc kobiecie, która zmaga się z zaburzeniami odżywiania? - Najważniejsze jest okazanie zrozumienia, bez osądzania. Pomocne jest zachęcanie do terapii i wsparcie emocjonalne w budowaniu zdrowej relacji z jedzeniem – wyjaśnia Dominika Głąb, psycholog w Centrum CBT.