Zalety terapii grupowej dla osób dorosłych
Psychoterapia grupowa jest formą terapeutyczną o udowodnionej skuteczności, popartej wieloletnimi badaniami.
W niektórych przypadkach może dawać nawet lepsze efekty niż „tradycyjna” terapia indywidualna, szczególnie, jeśli osoba zgłasza kłopoty w relacjach interpersonalnych – czuje się osamotniona, ma problemy z nawiązywaniem i podtrzymywaniem
satysfakcjonujących i wartościowych relacji.
Terapia grupowa umożliwia między innymi (za Yalom, Leszcz, 2006):
• Poprawę relacji interpersonalnych i komunikacji
• Otrzymanie wsparcia
• Eksperymentowanie z nowymi zachowaniami międzyludzkimi w bezpiecznym środowisku
• Szczere i bezpośrednie wypowiadanie się o uczuciach
• Uzyskanie wglądu w swoje myśli, uczucia i zachowania oraz lepsze ich zrozumienie dzięki przyjrzeniu się wzorcom relacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz grupy
• Zrozumienie myśli, uczuć i zachowań innych ludzi
• Uzyskanie większej pewności siebie, lepszego obrazu własnej osoby i wyższej samooceny
• Przeżycie osobistej zmiany w grupie a także przeniesienie nabytych umiejętności do swojego codziennego życia
Psychoterapia grupowa zazwyczaj nie zakłada sztywnego, narzuconego z góry programu dla każdej sesji - zamiast tego zachęca się uczestników do wzajemnego wsparcia, zadawania pytań, dzielenia się swoimi myślami i skojarzeniami. Pozwala to na poznanie swoich własnych relacji z każdym z członków grupy – swoistego społecznego mikrokosmosu, w którego bezpiecznej przestrzeni można nauczyć się tworzyć satysfakcjonujące relacje tak, by potem przenieść tę umiejętność do wszystkich aspektów swojego życia.
- Terapia grupowa dla osób dorosłych jest miejscem, w którym możemy bezpiecznie eksperymentować z nowymi zachowaniami interpersonalnymi, które potem możemy wprowadzić w realne życie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Mateusz Kurek, psycholog i psychoterapeuta w Centrum CBT. – Oprócz tego taka terapia grupowa pozwala na lepszy wgląd w swoje emocje, myśli i zachowania, a także w emocje, myśli i zachowania innych osób.
Możemy w tak eksperymentalnym środowisku zobaczyć innych ludzi i jak my ich odbieramy. Możemy zyskać wsparcie grupy i takiego wsparcia udzielić.
- To może prowadzić do realnej zmiany w naszym życiu – dodaje M.Kurek z Centrum CBT.