Zielone budownictwo to zdrowsze domy, szkoły, biurowce i szpitale
Certyfikacje wielokryterialne (jak LEED czy BREEAM) zapewniają właścicielom, deweloperom i zarządcom budynków narzędzia, które mają pomagać wdrażać proekologiczne rozwiązania w zakresie projektowania budynków, ich budowy, użytkowania i konserwacji.
Certyfikowane budynki wpływają pozytywnie bezpośrednio na nasze zdrowie, samopoczucie i komfort.
- Certyfikacje wielokryterialne skupiają się zrównoważeniu działań w obrębie 3 podstawowych filarów na których opiera się zrównoważony rozwój. Chodzi tu oczywiście o tzw. 3E (Ecology, Economy, Equity) czyli ekologię, ekonomię i jakość socjalną danej inwestycji. W Polsce najbardziej popularne certyfikaty obejmują m.in. efektywność energetyczną i wodną, ochronę atmosfery, minimalizację produkcji CO2, zużycie materiałów, jakość środowiska wewnętrznego w budynku, jakość lokalizacji i transportu czy też innowacje - mówi Rafał Schurma, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
W Polsce obecnych jest pięć głównych certyfikacji wielokryterialnych: dwa amerykańskie systemy LEED oraz WELL, brytyjski system BREEAM, niemiecki DGNB oraz francuski HQE. Jak zmieniają one wrażenia przebywających w nich użytkowników?
- W zielonych szkołach wzrasta przyswajalność wiedzy przez uczniów, a wyniki testów polepszają się nawet do 20%. Zawdzięczamy to głównie polepszeniu jakości powietrza we wnętrzu, akustyce, prawidłowym doświetleniu światłem dziennym czy polepszeniu komfortu (np. termicznego, czy wilgotnościowego). Z kolei w odniesieniu do budynków opieki zdrowotnej udowodniono, że pacjenci przebywający w zielonych, certyfikowanych szpitalach szybciej wracają do zdrowia i co za tym idzie wcześniej się z nich wypisują. W proekologicznych budynkach handlowych zauważalny jest wymierny wzrost sprzedaży przypadającej na każdy m2. Ogólnie ujmując, (niemal w każdej swej głównej funkcjonalności) zrównoważony, najczęściej certyfikowany obiekt budowlany osiąga znacząco lepsze wyniki poprzez polepszenie się produktywności oraz zdrowia i samopoczucia jego użytkowników - dodaje Rafał Schurma.
W debacie wzięli udział: Jarosław Sadowski, Expander; Rafał Schurma, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, właściciel VISIO architects and consultants i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń, Zastępca Redaktora Naczelnego Agencji Informacyjnej MarketNews24.