Złoto czy srebro, co będzie drożało szybciej?
Choć to cena złota pobiła historyczny rekord, to jednak i ceny złota, i ceny srebra rosły bardzo szybko. Srebro odzyskuje swój blask.
Na początku sierpnia wzrost cena złota liczony od początku roku kalendarzowego wynosił 18%, a dla srebra – 13%. W połowie sierpnia był to wzrost odpowiednio o 19% i 14%.
Przez rok złoto podrożało o 27%, gdy srebro o 21%. Złoto znalazło się na poziomach 2 490 USD za uncje, a srebro – 30 USD za uncję. Za okres 12 miesięcy minimalna cena złota to 1824,95 USD, a maksymalna to 2519,45. Dla srebra minimum wynosiło 20,86 USD, gdy maksimum 32,65 USD.
- W ujęciu nominalnym srebro jest tańsze, co powoduje, że to właśnie zmienność cen srebra jest zazwyczaj większa – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz w XTB. – W momencie, gdy mamy trend wzrostowy, srebro zyskuje bardziej niż złoto.
Gdy zwiększyła się niepewność dotycząca światowej gospodarki, nasiliły się obawy związane z zagrożeniem recesją, srebro zaczęło tracić mocniej niż złoto, ale te najnowsze straty nie są mocne. Wyprzedaż srebra była większa.
Istotne jest też, że ponad 50% popytu na srebro pochodzi z przemysłu, a jest to przede wszystkim sektor fotowoltaiczny. W przypadku złota popyt jubilerski i inwestycyjny ma zdecydowanie większe znaczenie, a ważną rolę odgrywa też popyt ze strony banków centralnych.
- Jest możliwe, że jeżeli obawy recesyjne nasilą się, to cena złota pozostanie stabilna, powyżej 2 300 USD za uncję, a cena srebra spadnie do poziomów 24-25 USD za uncję – komentuje ekspert XTB.
Jednak jednocześnie zbliża się czas pierwszych obniżek stóp procentowych w wykonaniu Fed. Inwestorzy wyceniają już, że dojdzie do czterech obniżek. Jeżeli recesji nie będzie, a dojdzie do aż czterech obniżek – będzie to sytuacja sprzyjająca dalszemu wzrostowi cen złota, ale też i srebra. Dynamika wzrostu cen złota i srebra może być zbliżona, choć zmienność pozostanie różna dla obu metali.
- To z poziomu 2 300 USD za uncje złoto może dojść do ataku na historyczne poziomy cen złota – podsumowuje M.Stajniak.