Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Złoto czy srebro, co powinno szybciej drożeć?

pobierz video
13.05.2025

Od początku roku do początku maja złoto zdrożało o 26%, a porównując do połowy maja o 23%. Cena srebra rosła natomiast o połowę wolniej. Różnica pomiędzy ceną złota i srebra jest wyjątkowo duża.

Cena złota ustanowiła historyczny rekord 20 kwietnia (na kontraktach 3 506 USD za uncję), od tego spadła o 250 USD, do poziomu 3 260 USD za uncję. Jednak nawet po tej korekcie cena złota teoretycznie jest zbyt wysoka w relacji do srebra.

- Dziesięcioletnia średnia ceny złota do ceny srebra to 80-krotność, natomiast niedawno ta proporcja przekroczyła 100-krotność i porównując oba metale szlachetne srebro jest blisko rekordowego wyprzedania – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB. – Potencjalnie można oczekiwać, że w dłuższym czasie cena srebra będzie doganiać cenę złota. Co istotne, rzadko zdarza się taka sytuacja, że gdy cena złota spada, to jednocześnie cena srebra stoi w miejscu.

Szukając prawidłowości, im więcej niepewności na rynkach, trym szybciej rośnie cena złota w porównaniu do ceny srebra. Im mniej niepewności, tym większe szanse dla srebra.

W połowie maja rynki zdominowały informacje o negocjacjach na linii USA-Chiny. Efektem weekendowych rozmów w Genewie jest tymczasowe porozumienie między krajami, które zbija ogłoszone cła o 115 p.p. W efekcie cła nałożone na produkty z USA wynoszą obecnie 10%, a te na chińskie wynoszą 30% (w tej stawce wliczone są cła “fentanylowe”, nałożone przez Trumpa jako odpowiedź zagrożenie napływu fentanylu do USA).

Zmiękczenie narracji obu krajów zostało przez rynek przyjęte bardzo pozytywnie, a dla rynków akcji oznacza to nowe skierowanie się w stronę strategii risk-on. Porozumienie jest jednak tymczasowe, nie wiadomo czego dowiemy się po trzech miesiącach. Możliwe więc, że kapitał nadal będzie odpływał ze Stanów Zjednoczonych.

- Taki scenariusz, że kapitał odpływa z USA, byłby pozytywny dla srebra – ocenia ekspert XTB. – Wówczas cena srebra wynosząca 32 USD powinna zbliżyć się do 40 USD za uncję.

Wzrostowi cen srebra miało sprzyjać światowe nastawienie na energię odnawialną, a srebro jest wykorzystywane m.in. w fotowoltaice. Jednak takie nastawienie osłabło, ubiegłoroczne wyobrażenia o wzroście popytu na srebro ze strony przemysłu zostały mocno skorygowane.

- Warto więc zwracać uwagę na popyt na srebro ze strony przemysłu, bo jest to połowa ogólnego popytu na ten metal – dodaje M.Stajniak z XTB. – Jednak w 2025 r. powinien utrzymywać się deficyt srebra przy nadpodaży złota. Czynnik podażowo-popytowy może więc długoterminowo prowadzić do wzrostu cen srebra.

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl