Złoto jest wrażliwe na dane o bezrobociu
Dane o bezrobociu w USA mają teraz kluczowy wpływ na cenę złota, które przez miesiąc potaniało o ponad 4 proc., a przez rok o ponad 14 proc.
Po tych obniżkach cena złota spadła do poziomu bliskiego 1 730 USD za uncję.
- Amerykański dolar jest obecnie najmocniejszy wobec euro od końca marca br., a to właśnie dlatego, że w USA przybyło w sierpniu ponad 940 tys. zatrudnionych, spada bezrobocie i rosną wynagrodzenia, a zmiany są większe niż oczekiwano - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych w XTB. – Jest to tak bardzo istotne, ponieważ od wielu miesięcy Fed twierdzi, że rynek pracy jest słaby i potrzebuje wsparcia dla gospodarki, co jest argumentem za utrzymywaniem zerowych stóp procentowych.
Wiele było również opinii, że Amerykanie wciąż nie chcą powrotu do pracy, ze względu na zagrożenie koronawirusem oraz chęć utrzymania dodatkowych świadczeń, które kończą się definitywnie w całych Stanach Zjednoczonych początkiem września. To jednak nie koniec dobrych wieści z perspektywy amerykańskiego dolara oraz całej gospodarki. Stopa bezrobocia zalicza ogromny spadek do 5,4% z poziomu 5,9%, a płace rosną w tempie 4,0% r/r przy oczekiwaniu na poziomie 3,9% r/r.
Te wszystkie czynniki razem wzięte mówią o dobrej sytuacji rynku pracy z perspektywy powrotu gospodarki na stabilny, długoterminowy tor wzrostowy. Z drugiej jednak strony dane te sugerują, że inflacja może utrzymać się na dłuższy czas na wysokim poziomie. Większa ilość zatrudnionych to teoretycznie więcej pieniędzy do wydania. Nawet jeśli na rynek pracy powracają osoby z niższymi płacami, to jednak pod względem agregatu popytowego, powinniśmy zauważyć dalszą presję na ceny.
To wszystko powoduje, że coraz bardziej liczne jest grono bankierów, którzy uważają, że Fed nie jest w stanie ignorować już tych danych. Zresztą już od kilku tygodni niektórzy bankierzy w USA zmienili retorykę i nawołują do rozpoczęcia taperingu programu QE, czyli jego ograniczania, jednocześnie wskazując, że widzą szanse na szybsze podwyżki stóp procentowych.
- Rynek wycenia, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp na grudzień 2022 to 35% - dodaje ekspert XTB. - Jest to jeszcze relatywnie mało, ale jest to ogromna zmiana w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy. Jednak jeżeli wzrośnie do 50 %, to cena złota może spaść do poziomu 1 650 USD za uncję.
Natomiast jeżeli Fed podtrzyma swą retorykę o słabości rynku pracy, to cena złota powinna odbić w górę.
Cena złota jest też wrażliwa na spekulację, a ta jest na bardzo wysokim poziomie, co widać na rynku nieruchomości, na którym ceny rosną najszybciej w historii. To jeszcze jeden powód, aby Fed zmienił swą politykę stóp procentowych.
Natomiast cena złota w przeliczeniu na złotego nie zmienia się w sposób tak istotny dla inwestorów, jak to jest w USA. Bo choć cena złota w dolarach spadała, to jednocześnie akurat złoty osłabiał się wobec dolara.