Zmiany dotyczące białej listy rachunków bankowych
Zmiany dotyczące tzw. białej listy są generalnie korzystne i uwzględniają liczne uwagi, zgłaszane przez podatników. Nie oznacza to jednak, że zniknęły wszystkie wątpliwości, które pojawiały się w praktyce stosowania przepisów.
Zmiany te związane są z nowelizacją ustawy o PIT, CIT oraz Ordynacji podatkowej, w zakresie skutków podatkowych rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami z wykorzystaniem rachunków bankowych lub w SKOK, które nie zgłoszone organom podatkowym.
Biała lista jest to potoczne określenie informacji o podatniku, które możemy znaleźć na stronie internetowej wskazanej przez Ministerstwo Finansów. Wśród danych podatnika można odnaleźć m.in. dane jego rachunku bankowego. Analiza danych dostępnych w ramach białej listy jest jednym z elementów weryfikacji rzetelności kontrahenta. Brak zapłaty na rachunek zgłoszony do urzędu skarbowego skutkuje brakiem możliwości uznania danego wydatku za koszt podatkowy po stronie dokonującego zapłaty lub doprowadzić do jego solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe kontrahenta, w części przypadającej na zapłaconą kwotę.
Choć przepisy te funkcjonują od niedawna (zostały wprowadzone 1 września 2019 r.), to ustawodawca zdecydował się na ich nowelizację, która weszła w życie 1 lipca, m.in. ułatwiając zastosowanie mechanizmu zgłoszenia płatności do urzędu skarbowego, wyłączającego negatywne skutki podmiotu płacącego za dokonanie zapłaty na nie zgłoszony rachunek. Warto pamiętać, że negatywne skutki zapłaty na rachunek spoza białej listy dotyczą sytuacji, gdy płatność wynika z transakcji udokumentowanej fakturą przez podatnika, a jej wartość przekracza 15 tys. zł.
- Jeżeli rachunek naszego kontrahenta nie będzie znajdował się na białej liście i jeśli na taki rachunek dokonaliśmy wpłaty, to powinniśmy ten fakt zgłosić organom podatkowym w ciągu trzech dni od daty wpłaty. Zmiana obowiązująca od 1 lipca wydłuża ten termin do siedmiu dni – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Kotowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Warto dodać, że w okresie epidemicznym, termin zgłoszenia został wydłużony do 14 dni. Rozwiązanie to jest jednak z założenia przejściowe i należy zakładać jego wygaśnięcie po ustąpieniu zagrożenia epidemicznego. Wówczas podatnicy będą mieli 7 dni na zgłoszenie płatności.
Wprowadza także inne, nowe mechanizmy w tym zakresie. Takim jest dokonanie zapłaty przy zastosowaniu mechanizmu płatności podzielonej (split payment). Pozytywne zmiany dotyczą także płatności transgranicznych (importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów).
Natomiast część zagadnień wciąż pozostaje niejasna, istnieją wprawdzie objaśnienia podatkowe, ale nie usuwają one różnych wątpliwości.
- Szkoda, że Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowych wyłączeń od negatywnych konsekwencji przewidzianych w przypadku zapłaty na rachunek spoza białej listy, zwłaszcza w sytuacji, gdy dokonujemy płatności na rachunek depozytowy, a to może być bardzo istotny problem przy dużych transakcjach dotyczących na przykład nieruchomości, przy których płatności dzielone są na części – wyjaśnia W.Kotowski z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.