Zmiany dotyczące emerytur: kto najwięcej na tym skorzysta?
Kto najbardziej skorzysta na zmianach w systemie emerytalnym? Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych zyskała akceptację Senatu. To pracodawcy będą decydować dokąd trafią składki przyszłych emerytów, mogą więc trafić do państwowych funduszy,
Kto najbardziej skorzysta na zmianach w systemie emerytalnym? Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych zyskała akceptację Senatu. To pracodawcy będą decydować dokąd trafią składki przyszłych emerytów, mogą więc trafić do państwowych funduszy, które będą wspierać rządowe inwestycje.
Wprowadzenie PPK oznacza, że składki będą wpłacane przez pracowników i ich pracodawców. Jednak to pracodawcy będą decydować do jakich funduszy inwestycyjnych trafi kilka miliardów złotych. To jest istotne różnica w porównaniu do OFE. Wśród największych polskich firm są spółki, w których państwo jest największym współwłaścicielem. Co wybiorą? Państwowe czy prywatne fundusze? Jeżeli państwowe, to będzie to powiązane z rządowymi inwestycjami, a od ich opłacalności będą zależne emerytury.
Powstaną nowe fundusze inwestycyjne, ale nadal istnieją OFE, choć zmarginalizowane. Dlaczego powstają PPK? Opinie ekspertów są różne.
- Nadal istnieją OFE, to po co tworzyć nowe fundusze inwestycyjne? Po to, aby wydawać nowe koncesje i decydować o obsadach personalnych tych funduszy - twierdzi w rozmowie z MarketNews24 dr Andrzej S.Bratkowski, były wiceprezes NBP i byłych członek RPP.
Do PPK najszybciej muszą zapisywać się największe polskie firmy. Mniejsze w kolejnych etapach.
-Wprowadzenie PPK uważam za niepotrzebne, to ukryta forma przejmowania przez państwo kontroli nad firmami - ocenia A.S.Bratkowski.