Zmiany podatkowe: znamy jakie towary i usługi obejmie obligatoryjny split payment
07.03.2019
Obligatoryjny split payment obejmie 152 towary lub usługi. Są wśród nich smartfony, laptopy, konsole do gier.
22 lutego 2019 r. opublikowano decyzję wykonawczą (derogacyjną) Rady UE 2019/310 z 18 lutego 2019 r. umożliwiającą Polsce wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu split payment (podzielonej płatności) w odniesieniu do wybranych towarów oraz rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej.Z decyzji wynika, że Polska ma prawo stosować obowiązkowy split payment w okresie od 1 marca 2019 r. do 28 lutego 2022 r. na 152 towary lub usługi, w tym na określone wyroby z kategorii elektroniki m.in. procesory, smartfony, telefony, tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier, tusze, tonery, dyski twarde. Także na odpady, złom, surowce wtórne, wyroby ze stali, metale szlachetne, metale kolorowe. Dotyczy to również określonych robót budowlanych.
- Chodzi o towary i usługi, którymi obrót generował sporo nieprawidłowości. Większość z tych towarów była już objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia (VAT rozliczał kupujący), co oznacza, że po zmianie i wprowadzeniu obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności (kupujący płaci sprzedawcy VAT na specjalny rachunek VAT, a sprzedawca rozlicza VAT na zasadach ogólnych) nie będzie potrzeby utrzymywania przepisów dotyczących odwrotnego obciążenia - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Matarewicz, Lider Praktyki VAT, Akcyzy i Ceł w Kancelarii Ożóg Tomczykowski
Przedsiębiorcy już teraz powinni zainteresować się klasyfikacją sprzedawanych przez siebie towarów i usług, biorąc pod uwagę decyzję derogacyjną i wynikającą z niej, zbliżającą się wielkimi krokami nowelizację ustawy o VAT.
- Do zmian na pewno należy się przygotować, bowiem za nieprzestrzeganie obowiązkowych regulacji ustawodawca zapewne wprowadzi jakieś sankcje - komentuje dr J.Matarewicz.