Zmieniają się kryteria opłacalności kupna mieszkania lub domu
Skuteczna obrona opłacalności Inwestowania w kupno domu czy mieszkania zależeć będzie coraz bardziej od ochrony budżetu rodzinnego przed skutkami podwyżek cen energii.
Mamy za sobą skokowy wzrost cen energii na początku roku, cen prądu o 24%, gazu o 58%. Przed nami perspektywa kolejnych podwyżek, tym razem w konsekwencji wojny w Ukrainie, czyli embarga nakładanego na import z Rosji.
- Klienci na rynku nieruchomości coraz bardziej zwracają uwagę na to, ile będą płacić za ogrzewanie, za zużycie energii - mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Cudek, prezes zarządu Albero Invest sp. z o.o. - Zainteresowanie rozwiązaniami ekologicznymi jest dużo większe niż przed 2-3 laty i coraz bardziej wynika z kwestii ekonomicznych dotyczących budżetu rodzinnego, gdy wcześniej było związane z postawami pro ekologicznymi.
Konsekwencje tego będą dotyczyć rynku pierwotnego i rynku wtórnego. Również cen za wynajmowanie mieszkania.
Koszty ogrzewania domu o powierzchni ok. 200 m kw. to już ok. 1 000 zł miesięcznie. Przy użyciu systemu rekuperacji koszt ten może zostać obniżony o 30-50%.
- W dłuższej perspektywie rozwiązania ekologiczne są już coraz bardziej korzystne finansowo dla kupujących mieszkania i są obowiązkiem dla deweloperów – dodaje Ł.Cudek. - Nowe technologie pozwalają już w rozsądnych granicach cenowych zastosować rekuperację, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką.